Ван (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ван (езеро)
Ван (езеро) - Од вселената, септември 1996
Од вселената, септември 1996
Координати 38°38′ СГШ 42°49′ ИГД / 
Тип saline lake
Главен прилив Харасу, Хошап, Ѓузелсу, Беднимахи, Зилан and Јеникопру
Главен истек none
Површина на сливот 12.500 km2 (4,800 sq mi)
Земји во сливот Турција
Макс. должина 119 км (74 mi)
Површина 3.755 km2 (1,450 sq mi)
Прос. длабочина 171 m (560 ft)
Макс. длабочина 451 m (1,480 ft)
Водна зафатнина 607 km3 (

146 cu mi)

Брежна должина1 430 км (270 mi)
Надм. височина на површината 1.640 m (5,400 ft)
Острови Акдамар,
Чарпанак Адаси (Ичеричарпанак),
Адир Адаси (Lim),
Куш Адаси (Arter)
Населени места Ван, Татван, Ахлат, Еркиш
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.

Езерото Ван (турски: Van Gölü, Курдски јазик: Behra Wanê, Eрменски јaзик: Վանա լիճ) е најголемо езеро во Турција. Се наоѓа на крајниот исток на земјата. Тоа е солено езеро од вулканско потекло, кое нема острови, а водата ја прима од бројните притоки од околните планини. Површината на ова езеро изнесува 3,755 км² и се наоѓа на надморска височина од 1,719 метри. На источниот брег на ова езеро се наоѓа градот Ван, главен град на истоимената турска покраина.

Езерото се формирало во плеистоценот кога лавата од вулканот Немрут го блокирала приливот на вода од исток. Неактивни вулкани денес можат да се сретнат источно и северно од езерото.

Водите на езерото Ван се богати со сол,

Водите на езерото Ван се богати со сол, како на пример натриум карбонатот кој се користи како детергент. Во близина на езерото има овоштарници и житни полиња.

Видете уште и[уреди]

Надворешни врски[уреди]