Вагина

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вагина
Scheme female reproductive system-mk.svg
Дијаграм на женските полови органи.
Shaved Vulva.JPG
Вагина.
Латински Vagina
Греј subject #269 1264
Артерија утеринарна артерија, вагинална артерија
Вена вагинална вена
Лимф внатрешни бочни лимфни жлезди
Прекурзор урогенитален синус и милеров канал
MeSH Vagina

Вагината или родница — женски полов орган за копулација со машкиот полов орган (пенис) и породување.

Како и кај мажот, и кај жената половиот акт е контролиран по нервен пат, односно со физички и психички дразби. Физичките дразби на женските полови органи доведуваат до развој на сексуален осет кој преку ’рбетниот мозок се пренесува до мозокот.

Видете исто така[уреди]