Административна поделба на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Окрузите во Шведска положени врз поранешните покраини (обележани со имиња)

Во Шведска постојат неколку вида на административни единици, зависно од географската опфатност и функциите што ги извршуваат. Некои од нив се укинати во управна смисла, и постојат само од историско-културни причини. Следат постоечките поделбени единици со нивниот изворен назив на шведски.[1]

Актуелни управни единици[уреди]

Историски единици и целини[уреди]

Предложени единици[уреди]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Сите поими се во еднина