Јоргос Каминис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јоргос Каминис
Γιώργος Καμίνης
George Kaminis.jpg

Народен Правобранител
Во служба
23 април 2010[1] – септември 2010[2]

Во служба
Стапил
ноември 2010
Претходник Никитас Какламанис
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 15 јули 1954
Њујорк, САД
Националност Грк
Партија ПАСОК
Занимање правник
Струка универзитетски професор

Јоргос Каминис (грчки: Γιώργος Καμίνης) е грчки професор по уставно право и градоначалник на Атина по одржаните колални избори на 15 ноември 2010 година. Тој бил грчки народен правобранител од април 2003 до септември 2010 година.

Јоргос Каминис е роден на 15 јули 1954 година во Њујорк[3]. Судирал на Правниот факултет во Атина, каде истиот го завршил во 1980 година. Во 1991 година бил избран за асистент на Атинскиот универзитет, за да во 1998 година стане и доцент.[4][1].

На локалните избори кои се одржале во ноември 2010 година бил избран за градоначалник на Атина по вториот круг од гласањето[5] , како кандидат на владејачката ПАСОК. Тојосвоил 52% од гласовите, победувајќи го Никитас Какламанис од Нова демократија. Тоа била првата победа на ПАСОК по дваесет години во престолнината на Грција, Атина[6].

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 „10“ (на Greek). Ετήσια έκθεση 2003. The Greek Ombudsman. 2003. ISBN 960-87641-1-4. http://www.synigoros.gr/annual03/10pararthmata.pdf. конс. 15 ноември 2010. 
  2. „Who is the Greek Ombudsman ?“. The Greek Ombudsman. http://www.synigoros.gr/en_who_is.htm. конс. 15 ноември 2010. 
  3. Malkoutzis, Nick; Harry van Versendaal (2010-10-29). In contest for the capital’s heart and soul. „Athens Plus“. Issue of the Week (123). http://wwk.kathimerini.gr/kath/entheta/extra/AthensPlus/29-10-2010.pdf. конс. 15 ноември 2010. 
  4. „Greek Ombudsman : Giorgos Kaminis“. synigoros.gr. http://www.synigoros.gr/en_org_president.htm. конс. 15 ноември 2010. 
  5. „Athens votes in Socialist party for first time in 24 years“. AFP. France 24. 14 ноември 2010. http://www.france24.com/en/20101114-athens-votes-socialist-party-first-time-24-years-local-elections-greece. конс. 15 ноември 2010. 
  6. Hope, Kerin (14 ноември 2010). „Greek socialists capture Athens“. ft.com. http://www.ft.com/cms/s/0/0323c5de-f022-11df-88db-00144feab49a.html#axzz15JJx5H8t. конс. 15 ноември 2010. 
Претходник
Никитас Какламанис
Градоначалник на Атина
2007–
Наследник