Јонас Ангстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јонас Ангстрем

Јонас Ангстрем
Роден(а) август 13, 1814(1814-08-13)
Меделпад, Шведска
Починал(а) јуни 21, 1874(1874-06-21) (воз. 59 г.)
Упсала, Шведска
Државјанство Швеѓанин
Познат(а) по Сончевиот спектар

Јонас Ангстрем (1814 - 21 јуни 1874), шведски физичар и астроном. Го истражуваше Сончевиот спектар[1], и ја воводе единицата за бранова должина на светлината - „ангстрем (А)“.

Наводи[уреди]

  1. Murdin, P. (November 2000). Angstrom. „Encyclopedia of Astronomy and Astrophysics“. doi:10.1888/0333750888/4594. Bibcode2000eaa..bookE4594. http://adsabs.harvard.edu/abs/2000eaa..bookE4594. конс. 18 септември 2010.