Прејди на содржината

Y хромозомски конзорциум

Од Википедија — слободната енциклопедија

Конзорциумот на хромозомот Y ( YCC ) бил [1] тим на научници кои работеле на разбирање на човечката Y хромозомска филогенетика и еволуција. Конзорциумот ги имал следните цели: веб-ресурси кои комуницираат информации во врска со нерекомбинантниот регион на Y-хромозомот, вклучувајќи нови варијанти и промени во номенклатурата.[2] Конзорциумот спонзорирал литература во врска со ажурирањата во филогенетиката и номенклатурата.[3] [4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „What happened to the Y Chromosome Consortium (YCC) All traces seem to have vanished“. Oct 2012.
  2. „The Y Chromosome Consortium“. Bio Sciences. University of Arizona. Архивирано од изворникот на 2017-01-16.
  3. „New binary polymorphisms reshape and increase resolution of the human Y chromosomal haplogroup tree“. Genome Res. 18 (5): 830–8. May 2008. doi:10.1101/gr.7172008. PMC 2336805. PMID 18385274.
  4. Y Chromosome Consortium (February 2002). „A nomenclature system for the tree of human Y-chromosomal binary haplogroups“. Genome Res. 12 (2): 339–48. doi:10.1101/gr.217602. PMC 155271. PMID 11827954.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]