Tratex

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Tratex
Tratex font sample.png
Категорија бессерифен
Класификација геометриски бессерифен
Типограф(и) Карл-Густав Густафсон
Леарница Вегверкет
Tratex Svart.svg
Урнек

Tratex (порано: GePos) е семејство на геометриски бессерифни слогови предвидени за сообраќајни знаци во Шведска. Изработени се за да овозможат што поголема читливост во сообраќајни услови. Tratex е бесплатен за преземање и може слободно да се користи во илустрации и печатени изданија. Содржи и знаци од лапонското писмо. Творец на овој слог е Карл-Густав Густафсон.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]