Tenthredo bifasciata

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tenthredo bifasciata
Tenthredinidae - Tenthredo (Cephaledo) bifasciata bifasciata.JPG
Tenthredo (Cephaledo) bifasciata
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Потколено: Hexapoda
Класа: Insecta
Ред: Hymenoptera
Семејство: Tenthredinidae
Род: Tenthredo
Вид: T. bifasciata
Биномен назив
Tenthredo bifasciata
O. F. Muller, 1766

Tenthredo bifasciata е вид пиласта оса од семејството Tenthredinidae.[1]

Подвидови[2][уреди | уреди извор]

  • Tenthredo (Cephaledo) bifasciata bifasciata O.F. Muller, 1766 - главата и градниот кош се црно-кафеави, предните и средните тибии се целосно црни
  • Tenthredo (Cephaledo) bifasciata rossii (Panzer, 1804) - чиста или сребрена пубесценс, бела средна и долна тибија
  • Tenthredo (Cephaledo) bifasciata violacea (Ед. Андре, 1881) - пронотум широко жолт (Источна Европа)

Распространетост[уреди | уреди извор]

Овој вид може да се најде во Средна и Јужна Европа, и се среќава на повеќе места во Македонија.[3][4]

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Tenthredo bifasciata главно живее на ливади, особено близу до шумските области.[5]

Опис[уреди | уреди извор]

Tenthredo bifasciata може да достигне должина од 11-13 милиметри.[5] Градите и главата се црно-кафеави. Абдоменот покажува една или две попречни бели или бледо жолти ленти, понекогаш прекинати. Крилата се жолтеникаво-кафеави или затемнети со метална рефлексија.[6]

Биологија[уреди | уреди извор]

Овие пиласти оси може да се сретнат од јули до август.[5] Возрасните главно се хранат со нектар и полен на штитоцветните растенија, особено со Heracleum sphondylium. Ларвите се хранат со Sonchus arvensis.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Biolib
  2. Les insectes
  3. Fauna europaea
  4. Јонче Чинговски: Фауна на Македонија VI, Скопје, 1985, стр. 181
  5. 5,0 5,1 5,2 Commanster
  6. John Wilke Encyclopaedia Londinensis, Vol. 23

Надворешни врски[уреди | уреди извор]