Teenage Mutant Ninja Turtles

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Teenage Mutant Ninja Turtles е американска медиумска франшиза создадена од уметниците за стрипови Кевин Истман и Питер Лерд . Ги следи Леонардо, Микеланџело, Донатело и Рафаел, четворица браќа желки (именувани по италијански ренесансни уметници) обучени во нинџутсу кои се борат против злото во Њујорк. Споредните ликови ги вклучуваат мудрец на желките и стаорец сенсеи Сплинтер, нивните човечки пријатели Ејприл О'Нил и Кејси Џонс и непријатели како Бакстер Стокман, Кранг и нивниот главен непријател, Шредер .

Франшизата започна како стрип, Teenage Mutant Ninja Turtles, кој Истман и Лерд го замислија како пародија на елементи популарни во стриповите за суперхерои во тоа време. Првиот број бил објавен во 1984 година од компанијата Мираж студио на Истман и Лерд и беше изненадувачки успех. Во 1987 година, Истман и Лерд ги лиценцираат ликовите на Playmates Toys, кои развија линија на акциони фигури на <i id="mwKw">желките</i> . Во периодот од 1988 до 1992 година беа продадени околу 1,1 милијарда американски долари играчки за желки, што ги прави третите најпродавани фигури за играчки досега.

Акционите фигури беа промовирани со анимирана серија, која премиерно беше прикажана во 1987 година и траеше речиси една деценија. Во некои европски региони, зборот „нинџа“ во името беше заменет со „херој“ поради неговите насилни конотации. Беа објавени три филмови во живо; првиот стана независен филм со најголема заработка до тој момент. Во 2009 година, франшизата беше купена од Viacom, сега Paramount Global . Viacom нарача нова стрип серија, два нови филма во живо и нова анимирана серија.

Податотека:Tmnt1cover.jpg
Насловна на Teenage Mutant Ninja Turtles No. 1 (мај 1984)