Russula risigallina

Од Википедија — слободната енциклопедија
Russula risigallina
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Гулапка
Вид: Russula risigallina
Научен назив
Russula risigallina
(Batsch) Sacc. (1915)
Синоними
  • Agaricus risigallinus Batsch (1786)
Russula risigallina
Научна класификација edit
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Russula
Вид:
R.risigallina
Биномен назив
Russula risigallina

(Batsch) Sacc. (1915)
Синоними
  • Agaricus risigallinus Batsch (1786)

Russula risigallina е вид на габа. Претходно била познат како R. chamaeleontina. Таа е мала жолта гулапка која може да се јаде и има добар вкус, иако правилното идентификување на видот може да биде тешко. Оваа печурка може да се најде во различни земји низ Европа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Russula risigallina (Batsch) Sacc. 1915 - Encyclopedia of Life“.