Passenger (британска музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Passenger- Песинџер)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Passenger бил Британски фолк рок бенд формиран во 2003 година во Брајтон и Хов, Англија. Бил основан од страна на Мајк Розенберг главен вокал и текстописец на бендот и Андреј Филипс. Бендот одвреме на време бил Квартет исто така и квинтет. Прв албум им бил Wicked Man's Rest во 2007 година. Сите 11 песни беа напишани од страна на Андреј Филипс и Мајк Розенберг. После издавањето на албумот бендот се распадна кога Андреј Филипс ги напуштил во 2009 година.

Соло кариерата на Розенберг[уреди | уреди извор]

После распагањето на бендот Розенберг продолжил со соло кариера користејки го името Passenger како негов прекар. Ги издал албумите Wide Eyes Blind Love (2009) Flight of the Crow (2010) и All the Little Lights.