M&M's

Од Википедија — слободната енциклопедија

М&М (именувана по презимињата на Форест Марс, Војвода, и Брус Мури на Херши[1]) се шарени бонбони во облик на копче"[2] произведени од Марс Обединети. Школки бонбоните, од кои секоја ја има буквата "М" отпечатена во мали букви, од една страна, ги красат различни струганици вклучувајќи млечно чоколадо, темно чоколадо, крцкав ориз, ментол чоколадо, кикирики, бадеми, портокал чоколадо, кокос, геврек , дива цреша, цимет, малина, и путер од кикирики. М & М потекнува од САД од 1941 година, а сега се продава во околу 100 земји.[2] TТие се произведени во разни бои, од кои некои се менуваат со текот на годините.

Историја[уреди | уреди извор]

Податотека:M&Ms-Wrapper-Small.jpg
Обично / млечно чоколадо М & М, воведен од 1941 година

Форест Марс, Војвода, син на основачот на компанијата Марс, ја осмислиле идејата за бонбони во 1930 година за време на Шпанската граѓанска војна, кога видел како војниците јадат чоколадни топчиња со околоп од чоколадна глазура во внатрешноста, што ги спречува бонбоните да се стопат. Марс доби патент за својот начин на работа на 3 март 1941 година.[3] Производството започна во 1941 година во една фабрика што се наоѓа на авенијата 285 Беџер во Клинтон Хил, Њуарк, Едно М беше за Форест Е Марс Војвода, и едно за Брус Мури, синот на претседателот на чоколадото Херши Вилијам Ф.Р. Мури.[4] Мури имаше 20 отсто интерес во производот. Договорот дозволи бонбоните да бидат направени со чоколадо Херши што имаше контрола врз количинските чоколади.[5][6][7]

Практичноста на бонбоните за време на Втората светска војна предизвика зголемување на производството и неговата фабрика се пресели во поголеми блокови на 200 Северна 12-та улица во Њуарк, Њу Џерси, каде што остана до 1958 кога се пресели во поголема фабрика во Хакецтаун, Њу Џерси. Во текот на војната, бонбоните исклучиво се продавале на војската.[8]

Податотека:Candy-Peanut-MMs-Wrapper-Small.jpg
М&М од кикирики, воведен во 1954 г.

Во 1950 година, црна "М" беше втиснат на бонбоните. Тоа беше променето во бело во 1954.[8]

Во почетокот на 1950 година, на Мидвест Институтот за истражуње во Канзас Сити, Мисури, каде работат за М & М, усовршен е процес при што £ 3300 (1500 кг) на чоколадни центри би можеле да се обложат секој.[9] Кога М&М од кикирики го напраи своето прво појавување, се поајви и логото “ Се топи во твојата уста, не во твојата рака”. Во 1960 г. М&М додаде жолта, црвена и зелена боја.

Црвени бонбони беа елиминирани во 1976 година[10] поради здравствени проблеми преку обоениот амарант (FD & C црвена # 2), кој беше осомничен канцероген, и беа заменети со портокалова боја бонбони. Ова беше сторено и покрај фактот што М&М не ја содржеше бојата; преземената акција беше само колку да се задоволат загрижените потрошувачи. Црвените бонбони беа повторно воведени по десет години, но исто така ги задржаа и портокаловите М&М. Тие во моментов содржат Алура Црвена AЦ (FD & C црвена # 40, E129.

Во Европа, Алура Црвена AЦ не се препорачува за консумирање од страна на децата. Тоа е забрането во Данска, Белгија, Франција, Германија, Швајцарија, Шведска, Австрија и Норвешка.[11] Наместо тоа, се користи Кочинеал (Е120) во црвените школки.

Во 1980 година, М & М беа воведени на меѓународно ниво во Австралија, Канада, Европа, Хонгконг, Јапонија, Малезија и Велика Британија .[12]

Иако тие се продаваат, а потоа повлечени во 1960 година, во 1988 година, бадемово-центрирани М &М повторно ги погоди продавниците во ограничено издание, со појавување само за Божиќ и Велигден; станаа стандарден дел од производот во 1992 г..

AИсто така, во 1986 г., М&М ги претстави Празничните чоколадни бонбони за Божиќ и Велигден, со тоа што бонбоните за Велигден имаа симболи на зајче, кокошка и јајце на пастелно обоени бонбони, а бонбоните за Божиќ имаа симболи на бор и свеќа на зелени и црвени школки; со тоа што вторите имаа посебен ментол вкус. До 1993 г. Празничните симболи беа заменети со заштитниот знак “М”.

Во 1900 г. Марс за грицки од Америка се пријави да биде спонзор за “NASCAR”. Во возачи за колите на М&М со текот на годините се приклучија Ерни Ирван, Кен Шредер, Елиот Седлер, Рики Рад, Дејвид Гилиан, Кајл Буш и Мајкл Мекдауел.

Во 1991 г., М&М од путер од кикирики беа воведени. Слично на производот на Херши Парчињата на Рис, воведени во 1978 г., имаат путер од кикирики во внатрешноста на средина на чоколадото и во иста шема на бои како другите брендови.

IВо 1995 г. Марс предводе промоција во која потрошувачите беа повикани да гласаат која боја од сина, розова или виолетова би ја замениле со сегашната во М&М.Сината беше победникот и беше воведена на почетокот на 1995 г.. Потрошувачите можеа да гласаат со јавување 1-800-FUN-COLOR. (Воведувањето на сино М & М во Австралија во 1997 година беше контроверзно промовиран од страна на Карлтон фудбалски клуб на австралиската фудбалска лига [AFL], кој за една игра, го заменил нивниот заштитен знак темносин со бледо син- првата промена од почетокот на 20 век.[13])

Податотека:M&M mascots.png
Петте “бобнбони што зборуваат” користени од 1995 г.

Рамноправен со кампањата за сини М&М, М&М воведе компјутерско анимирани “бонбони што зборуваат” во телевизиските реклами. Ова вклучува тим на циничниот и подбивен Црвен (гласот на Џон Ловиц, потоа Били [14]) кој е маскотата за М&М од млечно чоколадо, и среќниот и лековерен Жолт( првично Џон Гудмен, потоа Џ.К. Симонс), кој е маскота за М&М од кикирики. Други маскоти ги вклучуваат “кул маскотата”, Синиот(Фил Хартман, потоа Роб Пруит) кој беше маскота за М&М од бадем, заводливата Зелена (Кри Самер), која е маскотата за М&М темно чоколадо и малку невротичниот Портокалов/”Крцкав” (Ерик Кирчбергер) за крцкав М&М. Зелената беше единствена женска М&М маскота до Г-ѓа Браун(Ванеса Вилијамс) "Главниот директор на чоколадо," беше воведена за време на Супер Боул 2012 г.. Постои исто така М&М што не зборува за М&М перекот наречен Перек момче. Тој е перек што е со Портокалов во повеќето М&М реклами за переци помагајќи му.

Во 1996 г., Марс ги воведе “Мини М&М”, помали бонбони обични продавани во пластични цевки наместо во кесички.[15]

Во 1998 г. М&М биле создадени како “Официјални бонбони на новиот милениум”, бидејќи ММ е римската бројка за 2000. Една година подоцна крцкавите М&М беа воведени. Тие се малку поголеми од оние со млечно чоколади карактеризирани со крцкав центар. Тие беа прекинати во САД во 2005 г.. Тие се сè уште достапни во Европа, Австралија и Југоисточна Азија.

Во 1990 г. на изложбата во њујоршкиот саем Ири Каунти промовирајќи се кампањата за компанијата за исхрана, In 1990, стана стана предвесник на Парадата на крави, чудниот феномен каде општини и музеи прикажуваат украсен добиток во удобен сообраќајни раскрсници. На екранот на М&М се покажуваше вистинска жива крава покриена со 66,000 М&М бонбони; секоја придржувајќи се на ‘м’ логото свртена надвор да се гледа. Бобноната и кравата беше првото животно што некогаш било украсено,и Марс М&М заработи 1 милион $ во бесплатен публицитет. Чоколадното чудо создаден од страна на дизајнерот Мајкл Адамс, беше пријавен од страна на Њусвик списание (“ неверојатни"), како и во Њујорк Пост, УПИ и WABC-телевизија.Бонбоната потоа се појави како “гостин” во живо на Во живо со Регис, каде што Регис Филбајн ја интервјуираше неа и ја потврди хранливата вредност на млечното чоколадо.[16]

Во 2000 г., "Обичната" M&M (име воведено во 1954 г. Кога М&М од кикирики беше воведено) беше преименувано во “Млечно чоколадо” М&М и сликите со парчињата чоколатца беа додадени на традиционалното кафеаво и бело пакување.[17][18] Новиот милениум донесе исто така ново М&М видео. "M&M: Изгубените формули" беше пуштена на 28ми септември 2000 г.,[19] и "M&M: Мини лудило" беше исто така пуштена на 14ти декември 2000 г.[20]

Во јули 2001 г. М&М Дулсе де лече(карамела) беа воведени на пет пазари со голема шпанска популација: Лос Анџелес, Калифорнија, Сан Диего, Калифорнија, Мајами, FL, McAllen-Brownsville, Соединетите Американски Држави, Сан Антонио.[21] Вкусот никогаш не стана популарен во шпанската заедница коишто ги претпочитаа постоечките вкусови на М&М и беше прекинато во повеќето области до почетокот на 2003 г.[22]

Во 2002 г. Марс побара гласови од првиот “М&М Глобал глас за боја” да додаде нова боја од трите избори: аква(тиркизна), розова, и виолетова. Овој пат, виолетовата победи и беше употребувана за ограничен период.[7] TЗа да им помогнат на боите да соберат гласови, Кен Шредер и неговиот тим на МБ2 Мотоспорт, кој беше спонзориран од М&М во тоа време, направија четири шеми со боја за време на 2002 НАСКАР Винстон првенството сезона во серии претставувајќи ја промоцијата(една за аква, една за розово, една за виолетово и уште една со сите три бои на автомобилот.)

Од 2004 година М & М се достапни онлајн во 17 бои, со персонализирани фрази на секоја бонбона на спротивната страна од "М".[23] Издадени околу Божиќ, овие сопствено печатени М&М беа првично наменети за празничните честитки, но сега се достапни и преку цела година.

Во април 2005 г. М&М ја предводе “мПајр” промоцијата за да се поврзе со излегувањето на Војна на ѕвездите Епизода III Одмаздата на Сит. М&М добија понуда за темна чоколада во повеќе облици(обична и кикирики) за првпат по низата на М&М рекламите за семејството Адамс.

Во мај 2004 г. М&М предводе промоција на Шрек 2 за да се поврзе со излегувањето на филмот. М&М добија понуда за “огар-големина” (65% поголеми) во огровски бои на мучуриште. Тие беа продадени во многу продавници прикажани во огромни картонско отсечени приказни за огар.

Во летото, 2005 г. Марс додаде “Мега М&М” во составот.[24] Овие бонбони, со 55% поголеми од традиционалните М&М беа малку помали од верзијата со огарската големина. Тие беа на располагање во млечно чоколадо и видови кикирики. боите за мега М & М беа променети во помалку светли бои - ТЕАЛ (замена зелен), беж (портокалово), канелени (црвена), злато (жолт), сино-сива (сина) и кафеав за да одговара на повозрасните потрошувачите.

Пред продавница за М&М, Тајмс Сквер, Њујорк.

IВо јули 2006 г., М&М темното чоколадо повторно се појави во виолетово пакување, проследено во 2007 г. од М&М темно чоколадо од кикирики. Исто така во 2006 г., компанијата промовираше М&М бело чоколадо како врска со промоцијата на Пиратите од Карибите. Компанијата исто така понуди осум нови вкусови на М&М преку онлајн продажбата, како и М&М светските локации : The company also offered eight new flavors of M&M's via online sales, as well as at M&M's World locations: "All That Razz"; "Eat, Drink, & Be Cherry"; "A Day at the Peach"; "Orange-U-Glad"; "Mint Condition"; "AlmonDeeLicious"; "Nut What You Think" и "Cookie Minster". Марс исто така го објави и “Крцкавиот минт”, разновидност во Австралија таа година.[се бара извор]

М&М спонзорирана НАСКАР стоковен автомобил

Исто така, во 2006 г., М&М стана официјално чоколадо на НАСКАР.

Во 2007 г., М&М воведе ограничено издание на вкусот малина наречен “М&М бонбони со чоколадо од малина” [се бара извор]

Исто така, во 2007 г., М&М создаваше 50-метарска М&М статуа насмеана Лејди Либерти за почеток на кампањата поттикнувајќи ги американците да создадат свои М&М карактери mms.com. Мрежната страница им овозможува на луѓето да се најават и да се создадат свој карактер од нула.Тие бираат сè од боја и форма до коса и додатоци.

За време на сезоната за Денот на вљубените во 2008 г. Марс воведе зелени вреќички на М&М. Ова се должеше на заеднички урбаниот фолклор кој вели зелениот М&М се афродизијак.[25] Тие беа вратени во 2009 година заедно со натпреварот "Г-ѓа Грин го загрева Денот на вљубените".

Во 2008 г., две нови видови бонбони во ограничено издание беа воведени- “Дива цреша” М&М, и како рекламна врска со филмот Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп, М&М “Минт крцкави”.Предлошка:СЕ бара извор

М&М исто така воведе нов производ наречен “М&М Премиумs” во 2008 г.. Тие доаѓаат во пет вкусови- чоколаден бадем, чоколаден минт, мока, малина со бадем, и трослојно чоколадо(млеко, темно и бело чоколадо), кои се продаваат во мали исправени картонски кутии со пластична кеса внатре. М&М Премиумс немаат облик на бонбона, но се обложени со карнауба восок и боја. Темно чоколадо е додаден во 2009 година, заменувајќи мока.[се бара извор]

Во текот на летото на 2008 година, мојата М&М ја лансираше “Лица”, што им овозможи на корисниците да ги печатат лицата на саканите на М&М чоколадните бонбони на mymms.com.[се бара извор]

Во февруари 2009 г., М&М ја лансираше “М&М Брејк-ап бојата“ промоција во Австралија каде М&М беа продадени во посебни пакувања(по еден за секоја боја): пакувањата вклучуваа код за добивање на награди.[26]

Во летото 2009 г., М&М лансираше варијанта на ограничено издание на “Путер од кикиритки со јагоди” за да се поврзе со излегувањето на филмот Трансформери: Одмазда на паднатите. Покрај тоа, М&М лансираше и ограничено издание на “M&M од кокос”, кои станаа постојани во 2010 г.

Во јули 2009 г., едно истражување покажа дека боја слична на сината во М&М покажала бенефиции во помагање на стаорци повторно да одат.[27]

Светот на М&М во Las Vegas Strip.

На почетокот на 2010 г. Голите М&М беа објавени како дел од натпреварот во Австралија и Нов Зеланд.[28] Голите М&М победничките пакети биле обични М&М , но без твд оклоп(од таму и без боја). Официјално мрежно место, http://m-msbareall.com.au/ Архивирано на 18 август 2012 г., беше лансирана заедно со телевизиски реклами.[29] Во април 2010 г. М&М лансираше нов вид на перек.[30]

Во октомври 2011 г., Марс објави М&М бонбони од бело чоколадо со пченка исклучиво за Ноќта на вештерките во САД. Тие доаѓаат во три бои: бела, жолта, и светла портокалова.

Податотека:Ms. Brown (M&M's).png
Г-ѓа Браун, откриена во 2012 година.

Во ноември 2011 г., Марс го објави М&М млечното чоколадо со цимет за Божиќ.

За времето кога излезе перекот М&М, дизајните за пакувањата во САД биле повторно направени, од стариот дизајн, користен од 2004 до почетокот на 2010 г..

На 30 јануари 2012 г., М&М откри додатно бонбонче што зборува, Г-дин Браун(гласот на Ванеса Вилијамс[31]),вклучен во рекламата на Супер Боул XLVI. Црвеното ја греши поради тоа што е без тврда обвивка поради нејзината кафеава боја.Подоцна тој се жали за неа на Жолтото, но кога ќе примети дека таа слуша, се преправа дека некој друг го кажува тоа и дека тој ја бранел.

Во 2012 г. М&М објавува два нови вкусови на темно чоколадо, малина и нане. Исто така во 2012 г., М&М објавува вкус на бело чоколадо за Велигден.

Од 30 мај 2012 година па наваму, М&М ќе биде лансирана во Макао. Нејзиниот лансирачки јазик е португалскиот.

Исто така, од мај 2012 година, на неопределен период, М&М од кикирики се произведени во Велика Британија во ограничено издание "црвена, бела и само блуз" пакет. Ова е за поддршка на Дијамантскиот јубилеј и Олимпијадата 2012.Заштитниот знак “М” останува бел на белите бонбони. Рекламата за промовирањето на ова вклучуваше донирање на Жолтото различни облеки на Британските стереотипи за да се обидат да влезат во пакувањето од ограничено издание.

Карактерите на М&М[уреди | уреди извор]

Податотека:M&M spokescandies.jpeg
Шесте сегашни "зборувачки бонбони" за М&М.
Боја Карактер Вид СЕгашен глас
Црвено Црвено Млечно чоколадо Били Вест
Жолто Жолто Кикирики Џ.К. Симонс
Сино Сино Бадеми Роб Пруит
Зелено Г-ѓа Зелена Путер од кикирики Кри Самер
Портокалово ПОртокалово
(Крцкаво)
Перек Ерик Кершбергер
Кафено Г-дин Браун Млечно чоколадо Ванеса Вилијамс

Менувањето на бојата во М&М[уреди | уреди извор]

Следново е преглед на промените на боите на предводникот (млечното чоколадо) на вкусот на М&М, единственото полнење од почетокот на брендот. Од 1941 г. До 1987 г., секое пакување ги содржело петте различни бои на М&М; кога црвеното М&М беше повторно воведено во 1987 г., беа додадени како шеста боја наместо да ја заменат со една од постоечките бои.

1941-2012

Поврзани брендови[уреди | уреди извор]

Поврзани брендови на бонбони од Марс вклучуваат Minstrels, Revels, Skittles, and Treets.

Светските М&М специјализирани продавници беа формирани на повеќе локации. Создадени се и некои М&М видео игри.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Inventor of the Week Archive
 2. 2,0 2,1 декември 30-mm-bw_x.htm M&M's candy fades to black and white[мртва врска], a December 30, 2003 Reuters article via USA Today
 3. „Inventor of the Week: Archive“. Web.mit.edu. Посетено на June 27, 2010.
 4. Murrie, William F.R.; 1873–1950 - hersheyarchives.com - Retrieved January 22, 2011
 5. „Inventor of the Week: Archive“. Web.mit.edu. Посетено на January 15, 2010.
 6. „Looking Back at Newark Origins of World-Famous M&M Chocolates - virtualnewarknj.com - Retrieved August 28, 2008“. virtualnewarknj.com. April 12, 1981. Архивирано од изворникот на 2007-10-19. Посетено на January 15, 2010.
 7. 7,0 7,1 „M&M lovers pick purple“. CNNMoney.com. Time Warner. June 20, 2002. Посетено на June 14, 2008.
 8. 8,0 8,1 „Looking Back at Newark Origins of World-Famous M&M Chocolates - virtualnewarknj.com - Retrieved August 28, 2008“. virtualnewarknj.com. April 12, 1981. Архивирано од изворникот на 2007-10-19. Посетено на January 15, 2010.
 9. „MRI Breakthroughs“. Mriresearch.org. September 11, 2001. Архивирано од изворникот на 2008-07-02. Посетено на January 15, 2010.
 10. „The Story of M&M'S Brand“. mms.com. Mars, Incorporated. Архивирано од изворникот на 2008-04-09. Посетено на June 14, 2008.
 11. „E129 Allura Red AC, FD&C Red 40“. Посетено на June 14, 2008.[мртва врска]
 12. „M&M'S® About M&MSŽ: History“. Mms.com. 6 октомври 2010. Архивирано од изворникот на 2012-11-24. Посетено на 21 ноември 2012.
 13. „The Clubs“. AFL.com.au. Архивирано од изворникот на 2009-07-16. Посетено на January 15, 2010.
 14. „Behind The Voice Actors - M&M's - Voice of Red“. Behind the Voice Actors. Посетено на April 26, 2012.
 15. „M&M Minis“. mms.com. Архивирано од изворникот на 2012-11-24. Посетено на February 21, 2012.
 16. „Events - M&M Candy Cow“. Behindthescenesmarketing.com. Посетено на January 15, 2010.
 17. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-11-14. Посетено на 2013-01-10.
 18. Kane, Courtney (June 29, 2000). „THE MEDIA BUSINESS: ADVERTISING; M&M/Mars concludes, after 46 years, that 'Plain' does not do justice to the original M&M's candy“. The New York Times. Посетено на June 29, 2001.
 19. „Video Game "M&M's: The Lost Formulas". gamespy.com. Посетено на February 21, 2012.
 20. „Video Game "M&M's: Mini Madness". ign.com. Архивирано од изворникот на 2006-12-16. Посетено на February 21, 2012.
 21. „M&M/MARS Woos Latinos With New ``M&M's'' Dulce de Leche-Caramel Chocolate Candies; New Flavor to Premiere in Markets With Highest Concentration of Latinos. | Food & Beverage > Food Industry from“. AllBusiness.com. Посетено на January 15, 2010.
 22. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2004-10-22. Посетено на 2013-01-10.
 23. „Custom Printed MY M&M'S“. mms.com. Mars, Incorporated. Посетено на February 6, 2012.
 24. „M&M's get mega-sized“. CNNMoney.com. Time Warner. August 4, 2005. Посетено на June 14, 2008.
 25. „M&M'S Chocolate Candies go green just in time for Valentine's Day“. PRNewswire. January 16, 2008. Посетено на August 14, 2008.
 26. „M&M'S Color Break Up“. Mars. February 18, 2009. Архивирано од изворникот на 2009-02-28. Посетено на February 18, 2009.
 27. „Julie's Health Club: Dye found in blue M&Ms May improve spinal injuries“. Featuresblogs.chicagotribune.com. July 28, 2009. Архивирано од изворникот на 2012-11-01. Посетено на January 15, 2010.
 28. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-12-21. Посетено на 2013-01-10.
 29. M&M's Bare All TV commercial from YouTube
 30. „About M&MS®: Products: Pretzel“. Посетено на March 16, 2011.
 31. Owen, Rob (17 февруари 2012). „TV Q&A: 'The Good Wife,' awards shows and 'The Little Couple'. Pittsburgh Post-Gazette. Архивирано од изворникот на 2012-02-22. Посетено на 17 февруари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Mars brands