Lactarius trivialis

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lactarius trivialis
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Млечки
Вид: Lactarius trivialis
Научен назив
Lactarius trivialis
(Fr.) Fr.
Lactarius trivialis
Научна класификација
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Lactarius
Вид:
L.trivialis
Биномен назив
Lactarius trivialis

(Fr.) Fr.

Lactarius trivialis е вид на печурка што припаѓа на родот Млечки (печурки).[1] Габата најчесто се наоѓа во Скандинавија.[2] Бојата на шапката на печурката може да варира од светло кафена боја до темно виолетова.[3] Видот има вкупно пет подтаксони.[4] Откриена и првпат снимена во 1838 година од Елиас Магнус Фрис, во неговата книга, Epicrisis Systematis Mycologici.[5][6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lactarius trivialis“. www.mycobank.org. MyCoBank. Посетено на 20 July 2016.
  2. „Lactarius trivialis - Details - Encyclopedia of Life“. Encyclopedia of Life. Посетено на July 20, 2016.
  3. „Lactarius trivialis (Fr.) Fr“. Mushroom Observer. Посетено на July 20, 2016.
  4. „Lactarius trivialis Taxon Passport - StrainInfo“. www.straininfo.net. Архивирано од изворникот на 2018-01-29. Посетено на July 20, 2016.
  5. „Species Fungorum - Species synonymy“. www.speciesfungorum.org. Посетено на July 20, 2016.
  6. „Epicrisis Systematis Mycologici seu Synopsis Hymenomycetum . Elias Fries. Upsaliæ, 1836–1838. Vol. I. 8vo“. Journal of Natural History. 4 (21): 44–45. 1839-01-01. doi:10.1080/00222934009512452. ISSN 0374-5481.