Independence Square, Vilnius

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фонтана на Плоштадот на независноста пред Националната библиотека на Мартинас Машвидас од Литванија.

Плоштад на независност (литвански: Nepriklausomybės aikštė) е плоштад во Naujamiestis district во Вилнус, Литванија.[1] Плоштадот е опкружен со Seimas Palace,[2] Канцеларија на Seimas,[3] Martynas Mažvydas National Library of Lithuania.[4] Плоштадот првично бил изграден во 1981–1985 година, неговиот архитект бил Algimantas Nasvytis. Во моментов, плоштадот е именуван во чест на Re-Establishment of the State of Lithuania on 11 March 1990 и годишно се одржуваат церемониите за одбележување на независноста.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Nepriklausomybės aikštė - Vilnius“. wikimapia.org (литвански). Посетено на 8 јуни 2021.
  2. „Seimas Palace“. lrs.lt. Посетено на 8 јуни 2021.
  3. „Office of the Seimas“. lrs.lt. Посетено на 8 јуни 2021.
  4. „Martynas Mažvydas National Library of Lithuania“. lnb.lt. Посетено на 8 јуни 2021.
  5. „Bus minimos Laisvės dienos 25-osios metinės Nepriklausomybės aikštėje“. MadeinVilnius.lt (литвански). 30 August 2018. Посетено на 8 јуни 2021.