Fiat Punto

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фиат Пунто - серија 1
Fiat Punto s.JPG
Производител Фиат
Период 1993 - 1999
Претходник фиат уно
Наследник пунто - серија 2
Мотор 1.1 L
1.2 L
1.4 L
1.6 L
1.7 L diesel
Пренос 5-speed manual
6-speed semi-auto
Меѓуос. раст. 2450 mm
Должина 3760 mm
Ширина 1625 mm
Висина 1395 mm
Тежина 830–1040 kg
Дизајнер Џорџето Џуџаро
Фиат Пунто - серија 2
Fiat Punto front 20071212.jpg
Производител Фиат
Период 1999 - 2003
Претходник фиат уно
Наследник фиат пунто - серија Mark 2b
Мотор 1.2 L 8v
1.2 L 16v
1.8 L 16v
1.9 L diesel
Пренос 5-speed manual
6-speed manual (Sporting)
Меѓуос. раст. 2460 mm
Должина 3800 mm
Ширина 1660 mm
Висина 1480 mm
Тежина 860–1050 kg
Дизајнер Џорџето Џуџаро
Фиат Пунто - серија Mark 2b
Punto3.jpg
Производител Фиат
Период 2003 - 2005
Претходник фиат уно
Наследник гранде пунто
Мотор 1.2 L
1.4 L 16v
1.3 L diesel
1.8 L 16v
1.9 L diesel
Пренос 5-speed manual
5-speed dualogic
6-speed semi auto
Меѓуос. раст. 2460 mm
Должина 3800 mm
Ширина 1660 mm
Висина 1480 mm
Тежина 860–1050 kg
Дизајнер Џорџето Џуџаро

Фиат Пунто е мал градски автомобил кој се произведува од 1993 година, а неговата актуелна верзија е достапна во хечбек изведба со три и пет врати.

Серија 1[уреди | уреди извор]

Серијата 1 на Пунто првпат беше претставена во септември 1993 година, а во продажба се најде во почетокот на 1994 година, како замена за моделот Фиат Уно. Таа генерација на Пунто беше достапна и во кабриолетска изведба, а ја освои титулата Европски автомобил на годината за 1995 година.

Мотори[уреди | уреди извор]

Бензин:

 • 1.1 8V, 40 kW (55 KS)
 • 1.2 8V, 44 kW (60 KS)
 • 1.2 8V, 54 kW (73 KS)
 • 1.2 16V, 63 kW (85 KS)
 • 1.4 8V (Turbo), 98 kW (133 KS)
 • 1.6 8V, 65 kW (88 KS)

дизел:

 • 1.7 TD, 44 kW (60 KS)
 • 1.7 TD, 52 kW (70 KS)

Серија 2[уреди | уреди извор]

Серија 2 на Пунто во продажба влезе во 1999 година.

Мотори[уреди | уреди извор]

Бензин

 • 1.2 8V, 44 kW (60 PS) (1999–danas)
 • 1.2 16V, 59 kW (80 PS) (1999–2005)
 • 1.4 16V, 70 kW (95 PS) (2003–2005)
 • 1.8 16V, 96 kW (131 PS) (1999–2005)

Diesel

 • 1.9 D, 44 kW (60 PS) (1999–2003)
 • 1.9 JTD, 59 kW (80 PS) (1999–2002)
 • 1.9 JTD 85, 63 kW (85 PS) (2002–2003)

Серија Mark 2b[уреди | уреди извор]

Серијата 2 во 2003 година со серијата Mark 2b доживеа мали надворешни измени, и нови мотори покрај веќе постојните .

Мотори[уреди | уреди извор]

Бензин

 • 1.4 16V, 70 kW (95 PS) (2003–2005)
 • 1.8 16V, 96 kW (131 PS) (1999–2005)

Дизел

 • 1.3 JTD Multijet, 51 kW (70 PS) (2003–2007)
 • 1.9 JTD Multijet, 74 kW (100 PS) (2003–2005)


Серија 3 'Grande Punto'[уреди | уреди извор]

Гранде Пунто

Моделот од серијата 3, под фабричкото име Проект 199, на пазарот излезе под името Гранде Пунто и првпат беше претставен во 2005 год. на саемот за автомобили во Франкфурт. Една година потоа започна и продажбата. Повторно дизајниран од Џуџаро, автомобилот ја користи SCCS платформата на Фиат/Џенерал Моторс.

Серија 3 'Punto Evo'[уреди | уреди извор]

Пунто Ево

Овој модел претставува подновена и унапредена верзија на моделот Гранде Пунто и на пазарот во Италија се појави на 10 октомври 2009 год., а веднаш потоа започна промоцијата и продажбата во останатите земји во светот.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]