Europe (Бенд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Europe
Животописни податоци
ПотеклоУпландс Весби, Шведска
ЖанровиХард рок, Глам-метал
Период на активност1979–денес
ИздавачиHot Records, Epic Records , Sanctuary Records
Мреж. место[1]
Членови
Џои Темпест
Џон Норам
Џон Ливен
Мик Мишели
Иан Хогланд
Поранешни членови
Питер Олсон
Марсел Џејкоб
Тони Рено
Клучот Марсело

Europe е шведска рок група основана во 1979 година во Упландс Весбију. Оригиналната постава се состоеше од пејачот Џои Темпест, гитаристот Џон Норум, басистот Питер Олсон и тапанарот Тони Рено. Тие станаа познати ширум светот во 1986 година кога го издадоа албумот The Final Countdown со истоимениот хит сингл и песната Кери следната година.

Групата беше на пауза во 1992 година, но најави враќање во 2003 година и последователно издаде шест студиски албуми.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]