Embraer

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Embraer S.A. (англиски Embraer S.A.) е бразилска авиоиндустриска компанија основана во 1969 година. Нејзиното седиште се наоѓа во градот Сао Хозе дос Кампос.

Embraer
Empresa Brasileira de Aeronáutica
ТипАкционерско друштво
Oснована19 Август 1969
Основач(и)Ozires Silva
СедиштеSão José dos Campos, Сао Паоло,  Бразил
Клучни личностиFrancisco Gomes Neto
ДејностАеронаутика и вооружување
ПроизводиКомерцијални летала
Воени летала
Муниција
Вселенски системи
Компјутерски услуги
Вработени18.734 (2018)
ОдделенијаEmbraer Defense & Security

Embraer Commercial Aviation

Embraer Executive Jets
ПодружнициNeiva, OGMA, Atech, Bradar, SAVIS
Порталwww.embraer.com
Ембраер 195 на Austrian Airlines

Авиони[уреди | уреди извор]

Комерцијални летала[уреди | уреди извор]

 • Embraer E-Jet семејство
  • Embraer E170 (66–78 патници)
  • Embraer E175 (76–88 патници)
  • Embraer E190 (96–114 патници)
  • Embraer E195 (100–124 патници)
 • Embraer E-Jet E2 семејство
  • Embraer E175-E2 (80–90 патници)
  • Embraer E190-E2 (97–114 патници)
  • Embraer E195-E2 (120–146 патници)

Поранешни[уреди | уреди извор]

 • Embraer EMB 110 Bandeirante
 • Embraer EMB 120 Brasilia
 • Embraer ERJ семејство
  • Embraer ERJ 135 (37 патници)
  • Embraer ERJ 140 (44 патници)
  • Embraer ERJ 145 (50 патници)
 • Embraer/FMA CBA 123 Vector (prototype)

Воени летала[уреди | уреди извор]

 • Embraer EMB 314 Super Tucano (light attack)
 • Embraer R-99 series (AEW&C)
 • Embraer KC-390 (medium transport)
 • JAS 39 Gripen E/F (multirole fighter)

Поранешни[уреди | уреди извор]

 • Embraer EMB 111 Bandeirante (light transport)
 • Embraer EMB 312 Tucano (trainer)
 • AMX International AMX (attack jet)
 • Embraer MFT-LF (trainer/light attack, prototype only)
 • Embraer Xavante (localized variant of the Aermacchi MB-326)

Бизнис[уреди | уреди извор]

 • Embraer Phenom 100
 • Embraer Phenom 300
 • Embraer Legacy 450/500 series
 • Embraer Legacy 650E series
 • Embraer Lineage 1000

Поранешни[уреди | уреди извор]

Embraer Legacy 600 series

Година 1996 1997 1998 1999
Испораки 4 32 60 96
Година 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
Испораки 160 161 131 101 148 141 130 169 204 244
Година 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Испораки 246[1] 204[2] 205[3] 209 208[4] 221[5] 225[6] 210[7] 181[8]
 1. „Embraer Closes Out 2010 With 246 Jets Delivered“. PR Newswire. Traders Huddle. January 18, 2011. Архивирано од изворникот на 2013-02-04. Посетено на 2013-03-21.
 2. Embraer delivers 105 commercial & 99 executive jets in 2011 (PDF) (press release), BR: Embraer, Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-07-29, Посетено на 2021-08-13.
 3. Embraer Delivers 106 Commercial and 99 Executive Jets In 2012 (PDF) (press release), BR: Embraer, Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-04-05, Посетено на 2018-12-02.
 4. „Embraer Deliveries for 2014“.
 5. EMBRAER RELEASES FOURTH QUARTER AND FISCAL YEAR 2015 RESULTS AND 2016 OUTLOOK.
 6. Embraer reaches targets with delivery of 108 commercial jets and 117 executive jets in 2016.
 7. „Embraer delivers less aircraft 2017“. MBA Aero. Архивирано од изворникот на 2019-04-24. Посетено на 2019-04-24.
 8. „Embraer releases 2018 delivery results“. Samchui.com. 13 February 2019. Посетено на 2019-04-24.