DD Sythesis (музички албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија

DD Synthesis - музички албум на истоимената македонска етно-група, објавен во 1996 година во издание на JSF Records.

Содржина[уреди | уреди извор]

Албумот содржи осум композиции:[1]

  1. Готен
  2. Две девојки
  3. Селска игра
  4. Клетва
  5. Ајде поминувам заминувам
  6. Љубов и смрт
  7. Чума
  8. Времиња

За албумот[уреди | уреди извор]

Сите композиции на албумот се народни во аранжман на Драган Даутовски, со исклучок на „Селска игра“ и „Љубов и смрт“. Албумот е снимен и миксан во студиото „Тиволи“ во Љубљана, во мај-јули 1996 година, со исклучок на „Клетва“ која е снимена во ноември 1995 година во Скопје. Инженер на звукот е Јанез Крижај, дизајнот е дело на Милчо Серафимовски, фотографиите се дело на Ванчо Каранфилов и Георги Христовски, продуценти се Драган Даутовски и Оливер Белопета, кој е и извршен продуцент. Делумно, албумот бил финансиран од министерството за култура на Македонија.[2]

  1. DD Synthesis, SJF Records 107, 1996.
  2. DD Synthesis, SJF Records 107, 1996.