Apple Vision Pro

Од Википедија — слободната енциклопедија
Apple Vision Pro

Apple Vision Pro — слушалки со измешана реалност (опфаќа проширена и виртуелна реалност) од Apple, кои работат на основа на процесорот Apple M2 и помошниот чип Apple R1.[1][2] Претставено на 5 јуни 2023 г. на WWDC 2023 и пуштено на 2 февруари 2024 г. во САД, Vision Pro може да се користи со струен адаптер или посебна батерија.[3] Vision Pro е развиен како самостоен уред заснован на оперативниот систем visionOS, кој е дериват на iOS и е наменет да работи со примени за виртуелна и проширена реалност. Меѓутоа, доколку е потребно, уредот може да се поврзе и со Mac.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Adi Robertson (2023-06-05). „Apple Vision Pro is Apple's new $3,499 AR headset“. The Verge (англиски). Архивирано од изворникот 2023-06-05. Посетено на 2023-06-05. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  2. „Apple Reveals 'Vision Pro' Headset and visionOS“. MacRumors (англиски). 2023-06-05. Архивирано од изворникот 2023-06-05. Посетено на 2023-06-05. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. „Apple Vision Pro available in the U.S. on February 2“. Apple Newsroom (англиски). Архивирано од изворникот January 8, 2024. Посетено на 2024-01-19.
  4. Patel, Nilay (2024-01-30). „Apple Vision Pro review: magic, until it's not“. The Verge (англиски). Посетено на 2024-02-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]