Airlines Hungary

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Airlines Hungary, порано Farnair Hungary , е авиокомпанија со седиште на Меѓународниот аеродром во Будимпешта Ференц Лист во Будимпешта , Унгарија.[1] Тој работи со закажани експрес карго услуги и ад хок чартер услуги. Неговата главна база е Меѓународниот аеродром во Будимпешта .[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата е основана и започнала со работа во 1990 година. Таа е основана како НАВА Воздушна Транспортација, првата приватна авиокомпанија во Унгарија по Втората светска војна. Во 1993 година била купена од  воздушна транспортација „Фарнер“ и била преименувана во  Воздушна Транспортација Фарнер Унгарија. Таа стана Фарнар Унгарија во 1997 година. Таа е целосно во сопственост на Фарнер Швајцарија .

На 4 јуни 2015 година,  АСЛ Авијациската Групација, матичната компанија на Фарнаир Унгарија, објавила дека Фарнаир Унгарија ќе биде ребрендирана како АСЛ Ерлајнс Унгарија. [3]

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на АСЛ Ерлајнс Унгарија  ги вклучува следните авиони (од август 2017 година): [4]

ASL Airlines Унгарија флота
Авиони Во употреба Нарачки Белешки
Боинг 737-400F 6
Вкупно 6

Несреќи и инциденти[уреди | уреди извор]

  • На 27 јануари 2005 година, "Фарнар Унгарија", дозволил авионот Л-410 да изврши ненасочен далечински управувач со радарска помош на аеродромот „Јаши“ во Романија, но кога екипажот ја известил контролата на воздушниот сообраќај за нивната позиција над аеродромот и нивните намера да го свртат правото да излезат, тие биле видени да се свртат налево. Тогаш авионот почнал да паѓа и се срушил на аеродромот. Двајцата членови на екипажот биле убиени. Во тоа време имало малце снег. [5]
  • На 5 август 2016 година, АСЛ Ерлајнс Унгарија Боинг 737 -476 (SF), регистриран како HA-FAX , ја прескокна пистата 28 кога слета на Меѓународниот аеродром Ил Караваџо во Бергамо и застанал на автопатот, на 300 метри од патеката. Нема повредени, но некои автомобили биле уништени и авионот претрпел значителна штета како резултат на инцидентот. [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Our Offices
  2. „Directory: World Airlines“, „Flight International“, 3 април 2007, стр. 81.
  3. „Ireland based ASL Aviation Group is to launch a new European airline brand, ASL Airlines, as part of its strategy for continued growth in passenger and cargo operations.“. ASL Aviation Group. 4 June 2015. конс. 8 June 2015. 
  4. Global Airline Guide 2017 (Part One). „Airliner World“ (October 2017): 15. 
  5. Flight International July 2005
  6. Ranter, Harro. „ASN Aircraft accident Boeing 737-476SF HA-FAX Bergamo-Orio Al Serio Airport (BGY)“. конс. 29 April 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]