40М Нимрод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самооден топ 40М Нимрод
40M Nimród – Hungarian Anti-Aircraft tank (23946899598).jpg
Оклопен автомобил 39М Чаба
Типтежок самооден автомобил
ПотеклоКралство Унгарија
Тех. особености (typical)

Самооден топ 40М Нимродунгарски самооден топ од Втората светска војна.

Историја[уреди | уреди извор]

Една од ретките работи во кои Хонвед бил во предности пред своите современици, била сопствената на самоодноста ПВО на артиљеријата. Шведската фирма Ландсверк го направила самоодното ПВО возило Л-62, поставувајќи го топот Бофорс од 40 mm на шасијата на лесниот тенк Л-60. Возилото било проверено во Унгарија, а во 1939 и 1940 година започела сериското производство по лиценците.[1]

Карактеристики[уреди | уреди извор]

40М Нимрод било шведско ПВО возило Л-62, правено по лиценци. Се состоело од шасиите на лесен тенк 38М Толди и отворените куполи за трочлена посада наоружана со еден топ, Бофорс калибра 40 mm (со 160 метци), без помошем митралез. Направени биле 2 тури на возила, првите 46 со германски, а останатитњ 89 со унгарски мотор.[1]

Во борба[уреди | уреди извор]

Оригинално предвиден за ПВО, 40М Нимрод воглавно бил користен како ловец на тенкови (со противоклопна муниција), и покрај тенкиот оклоп и мал, иако јак топ. Првиот батаљон на овие возила е формиран во 1942 година и се покажал како користен како возило за подршка, но и оклопот и топот бил многу слаб за долги против-тенковски борби.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Ness 2002, стр. 119

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ness, Leland (2002). Jane's-World War II Tanks And Fighting Vehicles-The Complete Guide. London: HarperCollinsPublishers. стр. 119. ISBN 978-000711228-9. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]