1958 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1948194919501951195219531954 •   
195519561957 1958 195919601961
   1962196319641965196619671968
Поврзан временски период или предмет
1955195619571958195919601961
1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1958 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]