1957 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1947194819491950195119521953 •   
195419551956 1957 195819591960
   1961196219631964196519661967
Поврзан временски период или предмет
1954195519561957195819591960
1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1957 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]