10.000 години п.н.е (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„10.000 години п.н.е
(10.000 BC)“
РежисерРоналд Емерик
ПродуцентМајкл Вимер
СценаристХаралд Клосер
Главни улогиСтивен Стреит
Камила Бели
Клиф Куртис
Џоел Виргел
Афиф Бен Бадра
Жанрдрама
МузикаХаралд Клосер
ДистрибутерWarner Bros
Премиера7 март 2008
Времетраење109 мин.
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$140,000,000

„10.000 години п.н.е“ (анг. 10,000 BC) е драмафилм од 2008 год. Филмот е сместен во времето на праисторијата. Премиерата на филмот беше во Берлин, Германија[1][2]. А кино премиерата на 7 март во САД.

Камила Бел Рут го портретираше Еволет во 10.000 п.н.е.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во едно планинско племе, младиот ловец Д’Ли ќе се вљуби во убавата Еволет. Но, кога банда мистериозни воини ќе го нападнат нивното село и ќе ја киднапираат Еволет, Д’Ли ќе собере помала група ловци, со кои ќе тргнат да ги пронајдат и да ја ослободат. Потрагата ги води по непознати предели, каде дотогаш никој од нивното племе нема стапнато. Таму оваа група ловци откриваат дека не се сами како што веруваат, односно постојат и други племиња кои се поинакви од нив. При секоја средба, на групата од Д’Ли им се придружуваат нови членови од племињата што биле напаѓани и ограбувани од воините. Така малата група ловци станува армија. Во текот на нивното патешествие тие мора да се соочат со мноу предизвици и опасни ситуации. Д’Ли при тоа сфаќа дека неговата мисија не е само да ја спаси Еволет, туку и целата цивилизација.

Глумци Ликови
Стивен Стреит Д’Ли
Камила Бели Еволет
Клиф Куртис Тик Тик
Џоел Виргел Накуду
Афиф Бен Бадра Варлорд
Мо Зинал Ка’Рен
Натанаел Барин Баку

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Welt Online (February 26, 2008). „Emmerich feiert Start seines Steinzeit-Films (German)“ (германски). Die Welt. Посетено на March 11, 2008.
  2. Hilary Whiteman (March 3, 2008). „10,000 BC: The premiere (English)“. CNN. Посетено на March 11, 2008.