.amsterdam

Од Википедија — слободната енциклопедија
.amsterdam
Воведен2014
Тип на доменGeoTLD
СостојбаАктивен
РегистарICANN
Наменета употребаПредмети поврзани со Предлошка:Country data Amsterdam
Регистрирани домени27000 (мај 2016)[2]
Ограничувања на рестрацијатанема
СоставРегистрациите се земени директно на второ ниво
Мреж. местоnic.amsterdam
DNSSECДа [1]

.amsterdamнајвисок домен за градот Амстердам. ICANN му дал дозвола на градот Амстердам да управува со доменот на 24 јули 2014 година[3] како дел од својата нова програма gTLD. Јавноста може да регистрира мрежни адреси на .amsterdam од септември 2015 година.[4] Употребата на TLD била многу ограничена и неговото воведување било критикувано поради недостатокот на исплатливост. Во 2019 година, бројот на домени регистрирани според TLD бил намален за 9,1%.[5] Протоколот за пристап до податоци за регистрација бил овозможен за домени на .amsterdam во јули 2019 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DNSSEC Policy and Practice Statement .amsterdam“ (PDF). SIDN. Архивирано од изворникот (PDF) на 30 април 2017. Посетено на 11 февруари 2022.
  2. Stil, Herman. „Nauwelijks interesse in domeinnaam .amsterdam“. Het Parool (du) (19 мај 2016). Архивирано од изворникот на 20 мај 2016. Посетено на 11 февруари 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „.amsterdam Registry Agreement“. ICANN (англиски). Архивирано од изворникот на 1 јануари 2017. Посетено на 11 февруари 2023.
  4. „Heeft u al een .amsterdam?“. SIDN (холандски). Архивирано од изворникот на 20 октомври 2016. Посетено на 11 февруари 2023.
  5. „Domeinnaamonderzoek: .NL verliest aan populariteit“. Hostnet (холандски). 28 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 31 март 2020. Посетено на 11 февруари 2023.
  6. „SIDN enables RDAP for .amsterdam and .politie“. SIDN. 24 јули 2019. Архивирано од изворникот на 30 јуни 2020. Посетено на 11 февруари 2023.

Поврзано[уреди | уреди извор]