Шумски пожари во Атика (2018)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Серија шумски пожари ја зафатиле Грција во јули 2018 година. На 24 јули, потврдено било дека има 74 жртви. Пожарите се сметаат како втора природна катастрофа што е регистрирана во Грција во последните 70 години, после земјотресот во Атина во 1999 година кој усмртил 143 луѓе. Повеќе од 700 жители биле евакуирани или спасени од жариштето на морското село Мати, каде спасувачите пронашле 26 тела заглавени на само неколку метри од морето, прегрнати кои изгореле во пожарот.