Шумска чучурлига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шумска чулурлига
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Чучурлиги
Род: Lullula
Kaup, 1829
Вид: L. arborea
Научен назив
Lullula arborea
(Linnaeus, 1758)
Lullula arborea
Lullula arborea

Шумската чучурлига е единствена од семејството на чучурлигите во родот Lullula. Спаѓа во редот на врапчевидните птици.

Ја има во Македонија.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Шумските чучурлиги се простираат во поголемиот дел на Европа, средниот исток на Азија и планините на северна Африка. Оние што живеат во посеверните и постудени предели се птици преселници. Живее во планински предели, а претпочита борови шуми.

Опис[уреди | уреди извор]

Должината на телото е околу 15 см, распонот на крилјата 30 см и тежи околу 25 гр. Перјата и се карактеристични за родот - маскирни со кафени, црни и жолти нијанси. И таа, како другите чучурлиги оди по земјата, а не потскокнува. Нема изразен полов диморфизам, односно половите не се разликуваат. За време на парење, лета пеејќи, над 100 м надморска височина.

Гнездење[уреди | уреди извор]

Гнездото го прават на земја, добро сплетено од суви треви. Несат 4-6 бели, но испркани со кафени, сиви и црни точки, јајца, со големина 21х16 мм. Ги инкубираат 13–15 дена, а потоа младенчињата се развиваат брзо и по околу 14–15 дена го напуштаат гнездото. Родителите ги хранат претежно со инсекти. Годишно може да одгледаат 2 легла.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Lullula arborea. IUCN Red List. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 16 July 2012.
2 http://www.poemhunter.com/poem/the-woodlark/
3 http://www.robertburns.org/works/526.shtml
4 http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/w/woodlark/index.aspx

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]