Штипско девојче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Штипско девојче или Иштип к'зи е женско македонско оро.[1]

При играње на ова оро при стапките на првите три такта телото се наведнува малку настрана, и на четвртиот одново се исправа.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 109