Штефан Валц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Штефан Валц (роден 1963) е швајцарски актер. Неговата најпозната улога е како Сигмунд Јан во филмот Збогум, Ленин!.

Животопис[уреди | уреди извор]

Штефан Валц (лево), Дитмар Шонер (десно) во Der Tod zu Basel (1992) од Урс Одермат

Штефан Валц студирал глума на конзерваториумот во Берн. Тој работел во kleines theater - Kammerspiele Landshut од 1992-ра до 1998 година и бил дел од основачката дружина на Kammerspiele Landshut. Од 1998-та до 2006-тата година имал разновидни улоги во Есен, Минхен и Хамбург. Тој е дел од Staatstheater Mainz од 2006-тата година.

Покрај неговата глумечка кариера, тој е вклучен во различни џез и рок групи, свирејќи на различни инструменти како што се гитара, бас, банџо и мандолина. Неговите хобија се скијање и боречки вештини.

Тој сега живее во Мајнц.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]