Шпиони

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Шпиони“
РежисерФриц Ланг
ПродуцентЕрик Помер

Шпиони  (англиски: Spies, наслов објавен во Соединетите Американски Држави) — германски шпионски трилер од 1928 година , режиран од Фриц Ланг и ко-напишана со неговата сопруга Теа фон Харбу, која исто така напишала роман со исто име [1] Филмот бил претпоследниот нем филм на Ланг и прв за неговата продуцентска компанија; Фриц Ланг-филм GmbH . [2] Како и во филмовите на Ланг, Мабузе, како што е д-р Мабусе: Коцкарот и тестаментот на д-р Мабусе, Рудолф Клајн-Рог игра главен криминалец со цел светска доминација. [3]

„Шпиони“ бил вратен во првобитната должина од Фридрих-Вилхелм-Мурнау-Стифтунг во текот на 2003 и 2004 година. Ниту една оригинална негатива не преживува, но висококвалитетната копија од нитрат се одржува на Архивот „Ниродни Филмови“ во Прага . [2]

Заплет[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wagner, Brigitta B. „Profile“. Архивирано од изворникот на 2017-12-24. Посетено на 2017-11-20.
  2. 2,0 2,1 „Spione“. DVD Times. Посетено на 2007-01-06.
  3. Jeavons, Clyde. „Spies (Spione)“. London Film Festival. Архивирано од изворникот на 2006-09-29. Посетено на 2007-01-06.