Шпајхерштат

Координати: 53°32′36″N 9°59′31″E / 53.54333° СГШ; 9.99194° ИГД / 53.54333; 9.99194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Speicherstadt
Поглед на Бруксфлејт ноќе
Карта
Општи податоци
Видмагацинска област
СтилГотска преродба
МестоХамбург, Германија
Почната1883
Завршена1927
Отворена1888
СопственикСлободен и ханзеатски град Хамбург
Димензии
Други димензии1,500 m × 250 m
Технички податоци
Материјалred brick
Големина26 hectares (0.26 km2)
Подна површина630,000 m2 (6,800,000 sq ft)
Проектирање и изградба
АрхитектКарл Јохан Кристијан Цимерман
ИнженерФранц Андреас Мајер
Службен назив: Speicherstadt
Тип:cultural
Критериуми:iv
Прогласено:2015
Дел од:Speicherstadt and Kontorhaus District with Chilehaus
Број1467
Воздушен поглед на Шпајхерштат

Шпајхерштат во Хамбург, Германија е најголемата магацинска област во светот каде што зградите стојат на темелите на дрво-куп, дабови дрва, во овој конкретен случај.[1] Таа се наоѓа во Хамбуршкото пристаниште - во рамките на квадратот Хафен Сити - и е изграден од 1883 до 1927 година.

Областа била изградена како слободна зона за пренос на стоки без плаќање на царински давачки. Од 2009 година, и областа и околината се под обновување. Како прво место во Хамбург, му беше доделен статус на Светско наследство на УНЕСКО на 5 јули 2015 година.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

A technical cross-section of houses and waterbodies.
Панорамски поглед на Шпајхерштат.

Шпајхерштат се наоѓа во Хамбуршкото пристаниште. Тој е 1.5 kм (4,921 ст 3 ин) долг и испреплетен со канали за полнење (низок германски: Fleets).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Batz, M. (2002). „Urbane Light Germany Speicherstadt, Hamburg, the largest historical warehouse complex in the world, has become a softly-glowing night-time panorama“. International Lighting Review (12): 14–19. OCLC 193350885.
  • Lawrenz, Dierk; von Borstel, Christiane (2008). Die Hamburger Speicherstadt (германски). Freiburg, Br: EK-Verlag. ISBN 978-3-88255-893-7.
  • Meyn, Boris (2003). Die rote Stadt: ein historischer Kriminalroman (германски). Reinbek: Rowohlt. ISBN 978-3-499-23407-1. A historical detective story.
  • Lange, Ralf; Hampel, Thomas (2004). Speicherstadt und HafenCity: zwischen Tradition und Vision (германски). Hamburg: Elbe-und-Flut-Ed., Hampel und Hettchen. ISBN 978-3-7672-1440-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°32′36″N 9°59′31″E / 53.54333° СГШ; 9.99194° ИГД / 53.54333; 9.99194

  1. „Speicherstadt“. Lonely Planet. Архивирано од изворникот на 2018-04-08. Посетено на 24 December 2017.
  2. „Speicherstadt and Kontorhaus District with Chilehaus“. UNESCO. Посетено на 23 April 2017.