Ширумбаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ширумбаски јазик
Застапен воСудан
Говорници3.500 (1989)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3shw

Ширумбаскиот јазик или познат како лудуморски, швајски или шувајски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и има околу 3.500 говорници. Јазикот користи латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]