Ширто оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ширто е женско циганско македонско оро.[1]

При играње на ова оро изгледа како да се мавтаат нозете од колена надолу пред да стапнат на земја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 145-147