Шаблон:Country data Мексико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Padlock.svg

Овој високоризичен шаблон е заштитен од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Шаблонска документација

Шаблон:Country data Мексико е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку шаблоните знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

Параметар Вредност Значење
alias Мексико Наслов на главата статија (Мексико)
flag alias Flag of Mexico.svg Назив на сликата (File:Flag of Mexico.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

Ознака Знаме (40п) Назив на сликата
1821 Flag of Mexico (1821-1823).svg Flag of Mexico (1821-1823).svg
1823 Flag of Mexico (1823-1864, 1867-1893).svg Flag of Mexico (1823-1864, 1867-1893).svg
1864 Flag of Mexico (1864-1867).svg Flag of Mexico (1864-1867).svg
1893 Flag of Mexico (1893-1916).svg Flag of Mexico (1893-1916).svg
1916 Flag of Mexico (1916-1934).svg Flag of Mexico (1916-1934).svg
1934 Flag of Mexico (1934-1968).svg Flag of Mexico (1934-1968).svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Поморското знаме на оваа земја е ист како државното знаме, што значи дека Шаблон:Морнарица го дава следново:

Алијаси што пренасочуваат

Шаблонов може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон овој шаблон):
Алијас {{знаме|алијас}} извод {{државнознаме|алијас}} извод
МЕК (преглед)  Мексико  Мексико

Пример за употреба

  • {{знаме|Мексико}} Мексико
  • {{знамеикона|Мексико}}Мексико

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Мексико|1821}} Мексико
  • {{знамеикона|Мексико|1821}}Мексико

Употреба на алијас за пренасочување