Шаблон:Country data Канада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Овој високоризичен шаблон е заштитен од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Шаблонска документација

Шаблон:Country data Канада е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку шаблоните знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Канада Наслов на главата статија (Канада)
flag alias Flag of Canada.svg Назив на сликата (File:Flag of Canada.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1868Canadian Red Ensign (1868–1921).svgFlag of Canada-1868-Red.svg
1921Canadian Red Ensign (1921–1957).svgFlag of Canada 1921.svg
1957Canadian Red Ensign (1957–1965).svgCanadian Red Ensign.svg
naval-1911Naval Ensign of the United Kingdom.svgNaval Ensign of the United Kingdom.svg
naval-1921Canadian Blue Ensign (1921–1957).svgCanadian Blue Ensign 1921.svg
naval-1957Canadian Blue Ensign (1957–1965).svgCanadian Blue Ensign.svg
air force-1924Air Force Ensign of Canada (1941-1968).svgEnsign of the Royal Canadian Air Force.svg
navalNaval Ensign of Canada.svgNaval Jack of Canada.svg
air forceAir Force Ensign of Canada.svgCanadian Air Command flag.svg
armyFlag of the Canadian Army.svgCanadian Army Flag.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Шаблон:Армија:

  • {{армија|Канада}} Канада Army
  • {{знамеикона|Канада|армија}}Канада

Алијаси што пренасочуваат

Шаблонов може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон овој шаблон):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
КАН (преглед) Канада Канада

Пример за употреба

  • {{знаме|Канада}} Канада
  • {{знамеикона|Канада}}Канада

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Канада|1868}} Канада
  • {{знамеикона|Канада|1868}}Канада

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|КАН}}Канада
  • {{државнознаме|КАН}} Канада
  • {{знаме|КАН}} Канада