Шаблон:Категориски азбучник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди]

Шаблонов додава содржина (азбучник) во категории. Треба дас е користи само во категориски страници. Не треба да се става во категории со помалку од (вкупно) 500 страници. На параметрите им се задаваат англиските зборови yes или no („да“ или „не“).

{{Категориски азбучник
 | top    = yes / no
 | numerals = separate / group / no
 | uppercase = yes / no
 | lowercase = yes / no
}}

Параметри[уреди]

 • top - дали да има врска што ќе го прикаже најгорниот дел од страницата. По основно: yes.
 • numerals - дали да има и бројки:
  • separate: дали секоја бројка 0,1,...,9 да има засебна врска.
  • group (по основно): една врска за сите бројки 0-9.
  • no: без врска.
 • uppercase - дали да има врска за секоја голема буква А,Б,...,Ш. По основно: yes.
 • lowercase - дали да има врска за секоја мала буква а,б,...,ш. По основно: no.