Шаблон:Инфокутија Прелистувач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија Прелистувач
| name          = 
| logo          = 
| screenshot       = 
| caption         = 
| collapsible       = 
| author         = 
| developer        = 
| released        = <!-- {{почетен датум|ГГГГ|ММ|ДД}} -->
| discontinued      = 
| latest release version = 
| latest release date   = <!-- {{ПДИВ|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}} -->
| latest preview version = 
| latest preview date   = <!-- {{ПДИВ|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}} -->
| frequently updated   = 
| programming language  = 
| operating system    = 
| engine         = 
| platform        = 
| size          = 
| language        = 
| status         = 
| genre          = 
| license         = 
| website         = 
}}

Пример[уреди извор]

Пример: Yoyodyne
Yoyo patent 1866.png
Екранска снимка на Yoyodyne v0.9
Развивачи Yoyodyne Industries Inc.
Првично издание 1911 (1911)}
Стабилно издание

0.9

/ 1 јануари 2006; пред 12 години (2006-01-01)
Оперативен систем Unix-овиден
Големина 25 МБ
Вид Јојоника
Лиценца ГНУ-ова општа јавна лиценца
Мреж. место example.org
{{Инфокутија Прелистувач
| name          = Пример: Yoyodyne
| logo          = 
| screenshot       = [[Податотека:Yoyo patent 1866.png|200п]]
| caption        = Екранска снимка на Yoyodyne v0.9
| developer       = Yoyodyne Industries Inc.
| released        = {{почетен датум|1911|df=yes}}}
| latest_release_version = 0.9
| latest_release_date  = {{ПДИВ|2006|1|1|df=yes}}
| operating_system    = [[Unix-овиден оперативен систем|Unix-овиден]]
| size          = 25 МБ
| genre         = Јојоника
| license        = [[ГНУ-ова општа јавна лиценца]]
| website        = {{URL|example.org}}
}}Микроформат[уреди извор]

HTML-ознаките што ги создава овој шаблон имаат и микроформат hCalendar, што му овозможува на сметачот да ги расчленува податоците за настанот, или по автоматски пат за каталогијација на статијата ширум Википедија, или пак рачно, преку корисничка алатка во прелистувачот, за (на пр.) да го додаде насловот во програм за календар или дневник. Повеќе информации за употребаа на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Датумите/годините се појавуваат само ако користите {{Start date}} и {{End date}} (првото користете го за наведување на една година/датум но не користете ги воопшто настанот се случил пред 1583 г).

URL-адресите ќе себидат вклучени само ако користите {{URL}}.

hCalendar користи HTML-класи, меѓу кои:

 • attendee
 • contact
 • description
 • dtend
 • dtstart
 • location
 • organiser
 • summary
 • url
 • vevent

Не ги преименувајте или отстранувајте класиве; не менувајте ги вгнездените елементи што ги користат.

Поврзано[уреди извор]