Предлошка:Инфокутија Прелистувач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија Прелистувач
| name          = 
| logo          = 
| screenshot       = 
| caption         = 
| collapsible       = 
| author         = 
| developer        = 
| released        = <!-- {{почетен датум|ГГГГ|ММ|ДД}} -->
| discontinued      = 
| latest release version = 
| latest release date   = <!-- {{ПДИВ|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}} -->
| latest preview version = 
| latest preview date   = <!-- {{ПДИВ|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}} -->
| frequently updated   = 
| programming language  = 
| operating system    = 
| engine         = 
| platform        = 
| size          = 
| language        = 
| status         = 
| genre          = 
| license         = 
| website         = 
}}

Пример[уреди извор]

Пример: Yoyodyne
Yoyo patent 1866.png
Екранска снимка на Yoyodyne v0.9
РазвивачиYoyodyne Industries Inc.
Првично издание1911 (1911)}
Стабилно издание0.9 / 1 јануари 2006; пред 15 години (2006-01-01)
Оперативен системUnix-овиден
Големина25 МБ
ВидЈојоника
ЛиценцаГНУ-ова општа јавна лиценца
Мреж. местоexample.org
{{Инфокутија Прелистувач
| name          = Пример: Yoyodyne
| logo          = 
| screenshot       = [[Податотека:Yoyo patent 1866.png|200п]]
| caption        = Екранска снимка на Yoyodyne v0.9
| developer       = Yoyodyne Industries Inc.
| released        = {{почетен датум|1911|df=yes}}}
| latest_release_version = 0.9
| latest_release_date  = {{ПДИВ|2006|1|1|df=yes}}
| operating_system    = [[Unix-овиден оперативен систем|Unix-овиден]]
| size          = 25 МБ
| genre         = Јојоника
| license        = [[ГНУ-ова општа јавна лиценца]]
| website        = {{URL|example.org}}
}}Микроформат[уреди извор]

HTML-ознаките што ги создава оваа предлошка имаат и микроформат hCalendar, што му овозможува на сметачот да ги расчленува податоците за настанот, или по автоматски пат за каталогијација на статијата ширум Википедија, или пак рачно, преку корисничка алатка во прелистувачот, за (на пр.) да го додаде насловот во програм за календар или дневник. Повеќе информации за употребаа на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Датумите/годините се појавуваат само ако користите {{Start date}} и {{End date}} (првото користете го за наведување на една година/датум но не користете ги воопшто настанот се случил пред 1583 г).

URL-адресите ќе себидат вклучени само ако користите {{URL}}.

hCalendar користи HTML-класи, меѓу кои:

 • attendee
 • contact
 • description
 • dtend
 • dtstart
 • location
 • organiser
 • summary
 • url
 • vevent

Не ги преименувајте или отстранувајте класиве; не менувајте ги вгнездените елементи што ги користат.

Поврзано[уреди извор]