Шаблон:Инфокутија Политичка функција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

звање на
орган (членувано)
120px
опис на обележјето
големина на знамето
опис на знамето
Функционер
функционер

од на функцијата од г.
министерство/одделение
Звање звање
Седиште резиденција
Предлагач предлагач
Назначувач назначител
Мандат траење на мандатот
Прв функционер прв на функцијата
Создадена функцијата е основана на
Последен функционер последен на функцијата
Укината укината на
Место во наследниот ред наследник
Заменик заменик
Плата плата
Мреж. место мрежно место

Сите параметри се незадолжителни, освен post.

{{Инфокутија Политичка функција
|post      = 
|body      = <br />
|nativename   =
|flag      =
|flagcaption   =
|flagsize    =
|insignia    = 
|insigniasize  = 
|insigniacaption = 
|department   =
|image      = 
|alt       = 
|incumbent    = 
|incumbentsince = 
|style      = 
|residence    =
|nominator    =
|nominatorpost  =
|appointer    = 
|appointerpost  = 
|termlength   = 
|inaugural    = 
|formation    = 
|last      =
|abolished    =
|succession   = 
|deputy     = 
|salary     = 
|website     = 
}}

Пример[уреди извор]

Претседател на
Европската Комисија
Flag of Europe.svg
José Manuel Barroso MEDEF 2.jpg
Функционер
Хозе Мануел Баросо

од 23 ноември 2004 г.
Назначувач Европски Совет,
со Парламентот
Мандат 5 години
еднаш повторлив
Прв функционер Валтер Халштајн
Создадена 1 јануари 1958
Заменик Марго Ва Валстрем
Плата €266.530
Мреж. место ec.europa.eu/president
{{Инфокутија Политичка функција
|post      = Претседател
|body      = <br />Европската Комисија
|insignia    = Flag of Europe.svg
|insigniasize  = 100px
|insigniacaption = [[Знаме на Европа|Амблем на комисијата]]
|image      = José Manuel Barroso MEDEF 2.jpg
|incumbent    = [[Хозе Мануел Баросо]]
|incumbentsince = 23 ноември 2004
|appointer    = [[Европски Совет]],<br/><small>со [[Европски парламент|Парламентот]]</small>
|termlength   = 5 години<br/><small>еднаш повторлив<small>
|formation    = 1 јануари 1958
|inaugural    = [[Валтер Халштајн]]
|deputy     = [[Марго Ва Валстрем]]
|salary     = €266.530
|website     = [http://ec.europa.eu/commission_barroso/president/index_en.htm ec.europa.eu/president]
}}


Поврзано[уреди извор]