Чонгчон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чонгчон (корејски: 청천강) е река во Северна Кореја. Реката извира во планините Рангрим во Чаганг и се влева во Жолтото Море во близина на Синанџу. Реката тече во близина на Мјохјангсан и во близина на градот Анџу. Вкупната должина на реката изнесува 217 километри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]