Прејди на содржината

Чоканче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чоканче со жолта лозова ракија

Чоканче — посебен вид на стаклен предмет (сад или шишенце[1]) односно чаша, со специјална намена за служење и пиење ракија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Чоканче“. ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК. Посетено на 1 јуни 2018.