Чокангакански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чокангакански јазик
Цаманшки јазик
Застапен воБутан
Говорници(20,000 во 1993 г.)[1]
Јазично семејство
Писмотибетско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3cgk

Чокангаканскиот (ѕонгка: ཁྱོད་ཅ་ང་ཅ་ཁ་; Вајли: Khyod-ca-nga-ca-kha), познат и како курсмадкански, мапекански или цаманшки, е тибетски јазик од поголемото јазично семејство на синотибетски јазици. Јазикот го зборуваат околу 20.000 луѓе во Кури Чу во источен Бутан.[1][2] Чокангаканскиот е сестрински јазик на ѕонгка. Поради големиот асимилаторски притисок јазик да се претопи во ѕонгка, довело до губење на куричускиот јазичен супстрат.[1][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 van Driem, George L. (1993). „Language Policy in Bhutan“. London: SOAS. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-11-01. Посетено на 2011-01-18.
  2. „Chocangacakha“. Ethnologue Online. Dallas: SIL International. 2006. Посетено на 2011-01-18.
  3. van Driem, George (2007). Matthias Brenzinger (уред.). Language diversity endangered. Trends in linguistics: Studies and monographs, Mouton Reader. 181. Walter de Gruyter. стр. 312. ISBN 3-11-017050-7.