Прејди на содржината

Чичи Каја

Координати: 41°11′48″N 22°14′45″E / 41.19667° СГШ; 22.24583° ИГД / 41.19667; 22.24583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чичи Каја

Поглед на врвот Чичи Каја од месноста Смрдлива Вода
Висина &100000000000017670000001.767 м
Место Македонија Македонија
ВенецКожуф
Прво освојувањенепознато
Најлесна патекаОд кај месноста Смрдлива Вода

Чичи Каја — планински врв во средишниот дел на планината Кожуф, сместен над туристичкото место Смрдлива Вода. Од него се гледаат сите врвови на планината Кожуф.[1]

Патека[уреди | уреди извор]

Патеката за искачување на врвот Чичи Каја започнува од месноста Смрдлива Вода и води низ асфалтен и шумски пат. Времетраењето за искачување на врвот е околу три и пол часа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Патека: Чичи Кај – planinarskipateki.mk“ (англиски). Посетено на 2019-03-30.

41°11′48″N 22°14′45″E / 41.19667° СГШ; 22.24583° ИГД / 41.19667; 22.24583