Чичи Каја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чичи Каја
Викиекспедиција Бојмија 056.jpg
Поглед на врвот Чичи Каја од месноста Смрдлива Вода
Висина 1.767 метри
Местоположба Македонија Македонија
ВенецКожуф
Прво освојувањенепознато
Најлесна патекаОд кај месноста Смрдлива Вода

Чичи Каја — планински врв во средишниот дел на планината Кожуф, сместен над туристичкото место Смрдлива Вода. Од него се гледаат сите врвови на планината Кожуф.[1]

Патека[уреди | уреди извор]

Патеката за искачување на врвот Чичи Каја започнува од месноста Смрдлива Вода и води низ асфалтен и шумски пат. Времетраењето за искачување на врвот е околу три и пол часа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Патека: Чичи Кај – planinarskipateki.mk" (англиски). Посетено на 2019-03-30.

Координати: 41°11′48″N 22°14′45″E / 41.19667° N; 22.24583° E / 41.19667; 22.24583