Прејди на содржината

Чикитано јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чикитано е индијански јазик кој се зборува во источна Боливија. Според јазичарот Гринберг, овој јазик е дел од боророанските јазици, но сè уште не целосно прифатена оваа теза.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Fabre, Alain (2008-07-21). „Chiquitano“ (PDF). Diccionario etnolingüístico y guía bibliográfica de los pueblos indígenas sudamericanos. Архивирано (PDF) од изворникот 2008-11-28. Посетено на 2009-01-16.