Прејди на содржината

Боророански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баророански јазици
Географска
распространетост:
Бразил
Класификација:Макро же
  • Чикито-Бороро ?
    • баророански јазици
Гранки:
[[File:|300px]]

Боророанските јазици се индијански јазици кои се зборуваат во Бразил. Во оваа група на јазици спаѓаат следните јазици: боророански јазик и исчезнатите умотинаски јазик и отукески јазик. Овие јазици се дел од макро же јазиците[1].

Според Гринберг, чикитано јазикот кој се зборува од околу 20.000 луѓе во Боливија го додал во оваа група на јазици. Сепак овој јазик не е дел од макро же јазиците.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nikulin, Andrey (2020). Proto-Macro-Jê: um estudo reconstrutivo (PDF) (Ph.D. dissertation). Brasília: Universidade de Brasília.