Чикитанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Чикитанија од 1789 година.

Чикитанија (шпански: Chiquitania) или Чикитос и Гран Чикитанија (Chiquitos, Gran Chiquitania) е регион во департманот Санта Крус во Боливија. Регионот е составен од тропски савани.

Чикитос е колонијално име за пет покраини кои се денес дел од департманот Санта Крус. Важно е да се напомене дека Чикитос е името на регионот, не на народ. Еден од поголемиот број староседелски народи кои живееле во регионот се вика Чикитанци.[1].

Името е од шпанско потекло и значи „мали“. Името било избрано од шпанските освојувачи и тие го дале името по малите врати на староседелските куќи. Денес околу 20 народи живеат во Чикитанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.chiquitania.com Архивирано на 8 јули 2011 г.: The two names Chiquitos and Chiquitano should not be confused, the first is a place; that second a tribe.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 18°00′00″ S; 60°00′00″ W / 18.000° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -18.000; -60.000