Чесменска црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чесменска црква
Чесменская церковь
Spb 06-2012 Chesme Church.jpg
Основни податоци
Место Санкт Петербург, Русија
Координати
Држава Русија
Архитектонски опис
Архитект Q982426
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неоготика
Карактеристики

Чесменската црква (руски : Чесменская церковь ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија. Оваа црква е изградена во 1780 година а нејзин архитект е Јури Велтен.