Чебурашка (цртан филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Чебурашка“ е куклен цртан филм на Роман Качанов, издаден од студиото „Сојузмултфилм“ во 1971 година. Продолжување на филмот „Крокодилот Ген“ (1969). Единствениот цртан филм во тетралогијата без учество на Шапоклак.

Заплет[уреди | уреди извор]

Крокодилот Ген има роденден. Чебурашка му честита и му дава подарок - играчка хеликоптер, што го лансираат, како резултат на што Чебурашка лета во далечината. Тогаш пријателите се зафатени со обидот да направат куќа за птици, но не можат да направат ништо. Потоа, тие градат игралиште и им помагаат на пионерите да соберат старо железо. Како знак на благодарност што ја изградиле локацијата им помогнале да се соберат стари метали, водачот на пионерите ги носи своите пријатели во одредот и ги учи како да маршираат.

Улогите ги искажале[уреди | уреди извор]

 • Василиј Ливанов - крокодил Гена
 • Клара Румјанова - Чебурашка
 • Владимир Ферапонтов - полицаец, поштар, песна на крокодилот Гена
 • Тамара Дмитриева - главниот пионер
 • Марија Виноградова - црвенокоса пионерка

Креатори[уреди | уреди извор]

 • Автори на сценарио: Едуард Успенски, Роман Качанов
 • Текст: Александар Тимофеевски
 • Режисер: Роман Качанов
 • Дизајнер на сценографија: Леонид Шварцман
 • Оператор: Теодор Бунимович
 • Композитор: Владимир Шаински
 • Инженер за звук: Георги Мартињук
 • Аниматори: Јуриј Норштеин, Маја Бузинова, Наталија Дабижа
 • Куклар: Александар Пожаров
 • Уредник: Александар Пожаров
 • Директор на филмска екипа: Александар Пожаров

Песни[уреди | уреди извор]

Во цртаниот филм се слуша песната „Песна за крокодилот Ген“ од Владимир Шаински според зборовите на Александар Тимофеевски во изведба на Владимир Ферапонтов.

Награди[уреди | уреди извор]

Во 2003 година, на Меѓународниот саем за анимација во Токио, јапонската компанија СП Интернешнл ги добила правата од Сојузмултфилм за дистрибуција на цртаните филмови за Чебурашка во Јапонија до 2023 година.

Од 2004 година,Чебурашка станала маскота на рускиот олимписки тим.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1972 година - V Сесојузен фестивал на кинофестивалот (Тбилиси) - признание и награда за најдобар цртан филм.
 • 1972 година - „Песна на крокодилот Ген“ - лауреат на фестивалот „Песна на годината“ во изведба на Сергеј Парамонов, солист на Централниот дом на уметници и ВР на СССР, по бурна и пролонгирана овација, организаторите на фестивалот морале да дозволат песната да се изведува како бис (најреткиот случај во историјата на „Песна на годината“)

Споменици на Чебурашка[уреди | уреди извор]

 • Споменик на кој се претставени Чебурашка, крокодилот Ген и Шапоклак е подигнат во 2005 година во градот Раменскоје близу Москва (од вајарот Олег Ершов). Исто така, се планирало да се подигне споменик на Чебурашка во 2007 година во Нижни Новгород.
 • Друг споменик на крокодилот Ген и Чебурашка, заедно со скулптури на други херои на советски цртани филмови, бил подигнат во Хабаровск во близина на градските порти, недалеку од ледената арена.
 • Споменик на Чебурашка и крокодилот Ген бил подигнат во градот Кременчуг (Полтавска област, Украина).
 • На 29.05.2008 година, музејот Чебурашка бил отворен на територијата на градинката број 2550 во источниот административен округ во Москва.

Други цртани филмови од серијата за Ген и Чебурашка[уреди | уреди извор]

 • 1969 година - „Крокодил Ген“
 • 1974 година - Шапоклак
 • 1983 година - „Чебурашка оди на училиште“
 • 2013 година - „Чебурашка“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]