Чамчето оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чамчето или Женско чамче е женско македонско оро, кое кореографски потекнува од Велешко.[1]

Ова оро во почеток се игра слободно, без ритам, а потоа постепено забрзува во одреден ритам. Движењата на нозете се одмерени. Играчите се во полукруг, се држат за раце, со лицето свртени кон центарот на кругот. Ритамот е 7/16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 155-162