Црква „Св. Атанасиј“ - Босилово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
St. Athanasius Church (Bosilovo) (3).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Босилово
Општина Босилово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Завршено 1842
Зограф Андон Петрович
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — православен храм кој се наоѓа во Босилово, Општина Босилово.

Историја[уреди | уреди извор]

Христијанскиот храм во Босилово, посветен на Свети Атанасиј, бил изграден во 1842 година и е еден од најстарите во регионот. Во црквата отпрвин се служело на грчки јазик, но откако учителот А. Костенцев со група ученици, на Спасовден во 1869 година учествувал во службата на словенски јазик, мнозинството од селаните веќе не сакале да чујат за грчки јазик во црквата. По овој случај овде доаѓале селани и од околните села за да слушнат зборови што ги разбирале[1].

Црквата била зографисана од “смирениј зограф Андон Петрович, од село Гари, каза Дебар“, како што тој самиот се потпишувал.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Манол Пандевски - Ѓорѓи Стоев - Трнката, Струмица и Струмичко низ историјата, Струмица, 1969, стр. 159.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]